Sâmbătă, 29 Februarie 2020 23:25

Olimpiada de Lingvistica

Cu o pregătire intensă şi cu o vădită pasiune, elevii de la Liceul Teoretic “Ion Gh.Roşca”  au reuşit să obţină şi anul acesta cele mai bune rezultate la faza judeţeană a Olimpiadei de Lingvistică.Elevii din clasa a XI-a A , Marius Sima şi Particia Pîinicică s-au calificat la etapa naţională a olimpiadei, ocupând primele locuri : locul I – Marius Sima şi locul al II-lea- Patricia Pîinicică.Ei vor participa în această primăvară la Olimpiada Naţională de Lingvistică de la Bucureşti, sperând într-o calificare la etapa internaţională de la Beijing, China.Elevii au fost pregătiţi de doamna profesoară Ramona Alexandru.

lingvistica12

De asemenea, elevii din clasa a VII-a a Liceului Teoretic “Ion Gh.Roşca”, Ciocan Aladyn, Iorga Denisa şi Mitră Dan George, s-au remarcat printr-un debut promiţător, obţinând menţiuni la faza judeţeană a acestei olimpiade.Şi echipa de gimnaziu a fost pregătită tot de Ramona Alexandru.

Felicitări tuturor şi mult succes la naţională !