Up

Evaluarea Națională a elevilor de clasa a VIII-a

CONTESTATII

3 iulie 2024 – Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor (până la ora 14:00)

3 iulie (orele 16 – 19) și 4 iulie 2024 (ora 08:00 – ora 12:00) – Depunerea contestațiilor

4 – 9 iulie 2024 – Soluționarea contestațiilor

9 iulie 2024 – Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor

Contestațiile se depun la secretariatul liceului sau online la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. (se va trimite cererea semnată de către părinte/reprezentant legal și candidat, copii după CI-ul părintelui și CI-ul elevului și numărul de telefon al părintelui) în zilele de:

• 03 iulie 2024 (ora 16:00 – ora 19:00)
  • 04 iulie 2024 (ora 8:00 – ora 12:00)

Evaluarea Națională a absolvenților clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial.

Examenul se desfașoară, anual, într-o singură sesiune. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul sa susțină examenul fără taxă.

• Metodologia de organizare și desfășurare a examenului în anul școlar 2023 - 2024 și calendarul acestuia au fost aprobate prin ordinul de ministru nr. 6.155/31.08.2023. Detalii sunt disponibile și în comunicatul de presă publicat ► aici.

Calendar EN VIII 2024 (versiunea simplificată):

PROCEDURĂ cu privire la asigurarea condițiilor de egalizare a șanselor pentru elevii cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz și tulburări de neurodezvoltare care susțin examenele naționale: evaluarea națională pentru absolvenții clasei  a VIII-a și examenul național de bacalaureat - sesiunea 2024

• (fișier editabil - arhivă ZIP) Model cerere (va fi completată de părinte/tutore/reprezentant legal al elevei/elevului/candidatei/candidatului)

Arhivă recentă

• PROCEDURĂ cu privire la asigurarea condițiilor de egalizare a șanselor pentru elevii cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz și tulburări de neurodezvoltare care susțin examenele naționale: evaluarea națională pentru absolvenții clasei  a VIII-a și examenul național de bacalaureat - sesiunea 2023

• (fișier pdf) Model de cerere (cererea va fi completată de părinte/tutore/reprezentant legal al elevei/elevului/candidatei/candidatului)

• Potrivit ordinului de ministru nr. 4.480/15.06.2023pentru candidații înscriși în județul Dâmbovița evaluarea lucrărilor scrise din cadrul EN VIII se va realiza prin intermediul aplicației informatice dedicate pilotării evaluării digitalizate a examenelor naționale în anul școlar 2022 - 2023.

♦♦♦ ♦♦♦ ♦♦♦

***

Programele de examen pentru probele Evaluării Naționale a absolvenților clasei a VIII-a în anul școlar 2019-2020 pot fi consultate aici (fișier pdf)Acestea au fost aprobate prin ordinul de ministru nr. 4.115/10.04.2020.

Etichete:
Rezultate EN 2023 inainte de contestatii