Sâmbătă, 29 Februarie 2020 23:24

Mihai Eminescu-Luceafărul poeziei româneşti

Cu ocazia împlinirii a 164 de ani de la naşterea marelui nostru poet naţional Mihai Eminescu, elevii Liceului Teoretic "Ion Gh. Rosca" din Osica de Sus au omagiat această zi prin desfaşurarea unor activităţi dedicate "poetului nepereche". Coordonaţi de către profesorii Popa Cornelia şi Angelescu Laura şi sustinuti de către conducerea unităţii şcolare , director prof. Iacob Sorina şi director adjunct prof. Enuş Viorel, elevii au sărbătorit ziua de naştere a "luceafărului poeziei româneşti" prin recitarea unor poezii din opera sa, interpretarea unor cântece pe versuri eminesciene, realizarea unor compoziţii plastice care să oglindească opera lui Mihai Eminescu, o expoziţie de carte cu principalele opere ale poetului, un concurs pe echipe cu întrebări din viaţa şi opera marelui poet. La finalul activităţii "Mihai Eminescu-Luceafărul poeziei româneşti" tuturor elevilor li s-au înmânat diplome de participare.