Sâmbătă, 29 Februarie 2020 23:08

Mergem la evenimentul cultural „Viitorul e în... TEATRU”

Societatea Culturală EUGEN IONESCU din Slatina (SCEIS) în colaborare cu Muzeul Judeţean OLT, propun sărbătorirea ZILEI MONDIALE A TEATRULUI prin organizarea evenimentului intitulat "Viitorul e în... TEATRU", în data de 27 martie 2013, orele 18.00În sala de festivităţi a Muzeului Judeţean OLT, elevii Liceului teoretic "Ion Gh. Roşca" din comuna Osica de Sus vor prezenta un fragment din spectacolul " Noul locatar" de Eugene Ionesco, (marele premiu şi trofeul Festivalului de teatru pentru liceeni "Teatru pentru mâine" Dialogul Absurzilor, ediţia a doua). De asemenea, Colegiul Naţional "Radu Greceanu" va prezenta un fragment din spectacolul "Nopţi la circ" de Angela Carter (premiul pentru interpretare feminină la acelaşi festival). În deschiderea evenimentului, va fi citit mesajul internaţional dedicat ZILEI MONDIALE A TEATRULUI. La acest eveniment sunt invitaţi să participe toţi membrii SCEIS, precum şi toţi cei care au contribuit, de-a lungul timpului, la construcţia unei tradiţii culturale fără ecou, dar cu istorie. Ziua de 27 martie se doreşte a fi dedicată valorilor teatrului românesc, pe care SCEIS le-a susţinut şi promovat încă de la înfiinţarea sa, (în)datorată regretatului, dar şi veşnicului nostru prieten, VISI GHENCEA. Prezenţa membrilor SCEIS va fi un prilej pentru a împărtăşi detalii inedite despre trecut şi informaţii importante despre viitor Tuturor, cu prilejul ZILEI MONDIALE A TEATRULUI, Societatea Culturală EUGEN IONESCU din Slatina le doreşte viaţă armonioasă, limpede şi sănătoasă... la minte, la trup şi la suflet.