Sâmbătă, 29 Februarie 2020 23:05

Olimpiada Nationala de Lingvistica

Sambata, 23 martie 2013, s-a desfasurat la Slatina etapa judeteana a Olimpiadei Nationale de Lingvistica, olimpiada ce pune in valoare abilitatile lingvistice ale elevilor in relatie cu modelul matematic al comunicarii. Competentele evaluate si pregatirea in sine au un numitor comun: inteligenta pura.
Elevii nostri – Sima Marius si Piinicica Patricia au participat la aceasta Olimpiada si au obtinut primele locuri. Marius Sima – 95 de puncte – primul loc. Patricia Piinicica - 90 de puncte – locul al doilea. Astfel, Sima Marius s-a calificat la faza nationala ce se va desfasura la Universitatea din Bucuresti.Cei doi elevi sunt pregatiti de d-na profesor de limba romana  Ramona Alexandru.
Primii trei pe tara vor face parte din lotul ce va reprezenta Romania la faza internationala.

Mult success!