Sâmbătă, 29 Februarie 2020 21:32

De dragoste si de dor

Cu ocazia sarbatorii de Dragobete elevii Liceului Teoretic Osica de Sus impreuna cu profesorii coordonatori au organizat un spectacol menit sa reinvie vechile traditii si obiceiuri.

Din programul activitatii:

• Prezentarea filmuletului intitulat De Dragobete, iubeste romaneste, care ofera informatii despre obiceiurile si traditiile legate de sarbatoarea dragostei la romani
  • Zilele Babii (balada), de Vasile Alecsandri -interpreteaza elevii clasei a V -a (Trusca Dan, Raicea Stefania, Caldararu Ionut, Musat Cristina, Preda Marius, Saftoiu Stefania)
  • Sa ne mearga bine de Dragobete! -descantece de dragoste interpretate de elevii clasei a VI-a B (Buleandra Florin, Predica Georgiana, Preda Alexandra, Saca Diana)
  • Poezii de dragoste cu iz popular din repertoriul lui Vasile Alecsandri si George Cosbuc. Recita elevii: Preda Florentina, Vlad Minodora, Stanca Adrian, Buzna Andreia, Dumitrescu Simona, Costache Georgiana, Torcea Maria)
  • Prezentare de carte -Jiri Marek, Tristan sau reflectii despre iuhire ( prezinta prof.Alina Marin)
  • Cantece populare( Pe Mures si pe Tirnave, Mocirita), interpretate de elevele clasei a VIII-a (Preda Andreea, Bumbea Mihaela, Ciucu Adriana, Raicea Andra, Surdu Florentina)
  • Sburatorul, de Ion Heliade-Radulescu, moment dramatic, realizat de elevii clasei a IX-a (Tudor Lorena, Dinu Daniel, ~andru Antonia, Petrica Denisa)
  • Expozitie de ohiecte populare si de desene, realizate de elevi, cu teme si motive de primavara si de dragoste.

Profesori coordonatori:

• Alina Marin (prof. limba romana)
  • Director - prof. Tony Tanislav
  • Cornelia Popa (prof. limba romana),
  • Cristina Tanislav (prof. religie, director educativ)

O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." (proverb suedez)