Sâmbătă, 29 Februarie 2020 21:29

Seara pentru minte, inima si literatura, la Vladu Nica din Osica

Joi, 20 decembrie 2012, in Sala de Festivităţi Liceului Teoretic "Ion Gh. Rosca" Osica de Sus s-a desfăşurat o manifestare culturală care a cuprins prezentarea numărului 2 al revistei Rădăcini (editată de Asociaşia Pro Memoria – revistă scrisă de osiceni, despre osiceni, pentru osiceni) şi, de asemenea, ediţia întâi a „Serii pentru minte, inimă şi literatură, la Vladu Nica din Osica", susţinută de poetul din Vlăduleni, Marian Drăghici.
Intermezzo-urile muzicale au fost interpretate de elevii liceului. Evenimentul a fost moderat de poetul Paul Aretzu, iar Cristina Botez a expus , cu acest prilej, câteva dintre tablourile sale, inspirate de peisajele de pe Valea Oltului.
Invitatul special al acestei frumoase manifestări a fost Iuliana Dana Ana, elevă la Liceul de Muzică din Râmnicu Vâlcea.