Duminică, 01 Martie 2020 14:04

Două proiecte europene la Liceul Teoretic "Ion Gh. Roșca"!

În perioada 01.09.2017-31.08.2019 la Liceul Teoretic "Ion Gh. Roșca" se vor derula două proiecte Erasmus+ KA2 de parteneriat strategic între școli.

1. "GOOD PLANNING - BETTER FUTURE" cu numărul de referință 2017-1-PL01-KA219-038512, având ca parteneri:
 Zespol Szkol Technicznych  nr1, Chorzów, Polonia (coordonator)
 Liceul Teoretic "Ion Gh. Rosca", Osica de Sus,  Romania
 Istituto di Istruzione Superiore "Enrico Fermi", Vittoria,  Italia
 Arkas Narlidere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Izmir, Turcia.

Obiectivele proiectului:
- asigurarea unor șanse egale pentru tineri în educație și pe piața forței de muncă;
- să promoveze cetățenia activă și incluziunea socială pentru toți tinerii;
 - reducerea șomajului în rândul tinerilor prin facilitarea tranziției de la școală la locul de muncă și reducerea segmentării pieței muncii la nivel național și la nivelul UE;
- să asigure integrarea cu succes pe piața muncii  și o mai mare mobilitate a tinerilor;
- sprijinirea tinerilor antreprenori, dezvoltarea abilităților antreprenoriale ale elevilor;

2. "SHS: sporty, healthy, safe" cu numărul de referință 2017-1-PL01-KA219-038662, având ca parteneri:
•    Zespol Szkol Technicznych  nr1, Chorzów, Polonia (coordonator)
•    Istituto Istruzione Secondaria "Cesare Baronio", Sora, Italia
•    Liceul Teoretic "Ion Gh. Rosca", Osica de Sus,  Romania

Obiectivele principale al proiectului sunt:
-  Dezvoltarea  procedurilor de identificare, diagnosticare și monitorizare a elevilor dezavantajați;
-   Reducerea pericolului dispariției competențelor  sociale, precum și dezvoltarea competențelor individuale ale participanților la proiect prin:
o    Includerea elevilor din grupurile dezavantajate în activități ale proiectului;
o    Crearea  de standarde și soluții de sistem pentru a încuraja elevii să practice sport.
o    Organizarea unui curs de prim ajutor;
o    Dezvoltarea unei liste internaționale de subiecte pe domenii de sănătate, siguranță, sport,  relevante pentru elevi;
o    Modernizarea metodelor și instrumentelor didactice utilizate de cadrele didactice pentru implementarea curriculumului de bază în domeniile sportului, sănătății, siguranței.
o    Creșterea nivelului de cunoștinte  ale elevilor pe teme legate de ecologie, fitness, tehnologia informației, amenințări culturale și de siguranță.
o    Promovarea ideii unui stil de viață sănătos (alimentație sănătoasă, sport).
o    Îmbunătățirea competențelor TIC.
-  Dezvoltarea competențelor lingvistice și organizaționale