Menu

Ziua Internațională a Poeziei celebrată la Liceul Teoretic ”Ion Gh. Roșca” Osica de Sus

Data de 21 martie este declarată de UNESCO, începând din 1999, Ziua Internațională a Poeziei, drept recunoaștere a faptului că oamenii de litere, poeții din întreaga lume și-au adus o contribuție remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale.

Ziua Internațională a Poeziei urmărește să susțină creația poetică, stabilirea unui dialog între poezie și celelalte forme ale creației artistice, promovarea poeziei ca expresie a tumultului sufletesc.

La Liceul Teoretic ”Ion Gh. Roșca”, ziua a fost celebrată printr-un recital de poezie și muzică folk susținut de elevii noștri care ne-au oferit prilejul de a reîntâlni sublimul condensat în cuvânt și sunet de chitare.

 

Contact Liceul Osica

Comuna Osica de Sus

Liceul  "Ion Gh. Roșca"

Str. Vladu Nica Nr.2 Comuna Osica de Sus Judetul Olt Cod Postal 237310

Tel. 0249/418.240,

Color I Color II Color III