Clasare de top la faza nationala a Olimpiadei de Lingvistica

In perioada 29-31 martie 2013, s-a desfasurat prima editie a olimpiadei de Lingvistica, faza nationala la Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Litere. Departamentul de Lingvistica din cadrul Universitatii a organizat aceasta competitie, testand abilitatile lingvistice si inteligenta pura. Proba a avut loc sambata, 30 martie, participand 94 de elevi din toate colturile tarii, judetul Olt fiind reprezentat de 3 elevi de gimnaziu si 2 elevi de liceu. Cel mai bun punctaj, clasandu-se al zecelea pe tara, l-a obtinut Sima Marius de la Liceul Teoretic "Ion Gh. Rosca" premiat cu Mentiune in cadrul festivitatii din Aula Magna a Facultatii de Drept.
"A fost o experienta interesanta si motivanta ce mi-a schimbat perspectiva asupra a ceea ce intelegem in general prin scoala. Cel mai important lucru pe care l-am invatat a fost ca toate lucrurile comunica", Sima Marius.