Menu

Clasare de top la faza nationala a Olimpiadei de Lingvistica

In perioada 29-31 martie 2013, s-a desfasurat prima editie a olimpiadei de Lingvistica, faza nationala la Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Litere. Departamentul de Lingvistica din cadrul Universitatii a organizat aceasta competitie, testand abilitatile lingvistice si inteligenta pura. Proba a avut loc sambata, 30 martie, participand 94 de elevi din toate colturile tarii, judetul Olt fiind reprezentat de 3 elevi de gimnaziu si 2 elevi de liceu. Cel mai bun punctaj, clasandu-se al zecelea pe tara, l-a obtinut Sima Marius de la Liceul Teoretic "Ion Gh. Rosca" premiat cu Mentiune in cadrul festivitatii din Aula Magna a Facultatii de Drept.
"A fost o experienta interesanta si motivanta ce mi-a schimbat perspectiva asupra a ceea ce intelegem in general prin scoala. Cel mai important lucru pe care l-am invatat a fost ca toate lucrurile comunica", Sima Marius.
 

Contact Liceul Osica

Comuna Osica de Sus

Liceul  "Ion Gh. Roșca"

Str. Vladu Nica Nr.2 Comuna Osica de Sus Judetul Olt Cod Postal 237310

Tel. 0249/418.240,

Color I Color II Color III