Menu

Concursul Național pentru Copii „Călușul Românesc”

Elevii Liceului Teoretic ,,Ion Gh.Rosca” Osica de Sus au participat in perioada 2-6 iunie 2015  la Slatina, cea de-a XVII-a ediție a Concursului Național pentru Copii „Călușul Românesc” alaturi 78 de formații (1.760 de copii),de ansambluri folclorice și de dansuri populare din județele Botoșani, Timiș, Alba, Maramureș, Argeș, Călărași, Dâmbovița, Bistrița Năsăud, Gorj, Tulcea, Prahova, Dolj, Sălaj, Vâlcea și Olt.
Calusarii au impresionat prin pasiune si senitate, prin felul in care au pastrat jocul in cadrul sau ritual, simplu si foarte expresiv in acelasi timp.
Intoarcerea la valorile traditionale inseamna o introarcere catre bine si frumos.

Contact Liceul Osica

Comuna Osica de Sus

Liceul  "Ion Gh. Roșca"

Str. Vladu Nica Nr.2 Comuna Osica de Sus Judetul Olt Cod Postal 237310

Tel. 0249/418.240,

Color I Color II Color III