Brosura Clasa Pregatitoare 2014

Cum se face inscrierea

Înscrierea copiilor se va face în urma completării de către personalul şcolii a unei fişe-tip de înscriere, în prezenţa părinţilor.
Completarea fişei-tip de înscriere se face la secretariatul şcolii la care sunteţi arondat, în perioada prevăzută de calendarul înscrierii. Completarea fişei-tip va dura aproximativ 10 minute.

Pentru completarea fişei-tip de înscriere părintele va depune o fotocopie a buletinului său de identitate şi o fotocopie a certificatului de naştere al copilului, care vor fi certificate conform cu originalul de către secretariatul unităţii de învăţământ.

În situația în care copilul împlinește 6 ani în perioada 01 septembrie 2014 – 31 decembrie 2014, părintele va prezenta la înscriere și rezultatul evaluării psihosomatice a copilului. Pentru aceasta, părintele trebuie să aibă asupra lui documentele în original.

În situaţia în care părintele optează pentru înscrierea copilului într-o altă şcoală decât şcoala de  circumscripţie, acesta va depune şi documentele care dovedesc modul în care sunt îndeplinite criteriile care permit departajarea.
După completarea de către personalul  şcolii a fişei-tip de înscriere, părintele va semna pentru validarea corectitudinii datelor.